سعید کیوان‌پور (شیرانی) نویسنده و شاعر

مقدمه

.

        رهاورد سفر

اندیشه ای که متوجه آینده است

مجموعه پژوهشهای تاریخی فرهنگی گیلان زمین و هشتپر و طوالش

تالیف و نگارش : سعید کیوانپور (شیرانی)

شابک: 7-20-6230-600-978

چاپ : پاییز 92

                    ( به نام خداوند جان و خرد )

میدانید که هر وجب از خاک سرزمین ایران یادگار رشادت های دلاورانی است که برای حفظ ناموس و آزادی این دیار مقدس ،خاک پاکش را از خون خود رنگین کرده اند.یادگار سربازان و سردارانی که از همه‌ی هستی خود گذشتند تا خاک پاک ایران زمین زیر چکمه های بیگانگان لگد مال نشود ،ما امروز بی هویت نباشیم و به تاریخ خود وسرزمین خود ((ایران))افتخار کنیم .شاید تا زمانی که زندگی خود را در فاصله بین منزل و محل کار خلاصه کرده ایم از وسعت کشوری که در جای جای آن اتفاق های مهم و گاه جنگ هائی رخ داده. بی خبر باشیم ، اما کافی است با نگاه دیگری جستجو کنیم نگاهی که به دنبال نشانه ها باشد ونشانه هائی از هویت ، مقاومت ، پایداری، نشانه هائی از فرهنگ ها ،نشانه هائی از آداب وسنن و خلاصه احیای تاریخ گم شده که در آن می‌توان  نشانه هائی  از جانفشانی مردان و زنانی که در راه آرمانهایشان از جان خود وعزیزانشان گذشتند را پیدا کرد و این بی انصافی است که اگر هنری ،قلمی ،قدمی ،مسئولیتی داشته باشیم بی تفاوت بمانیم و به راحتی از کنار آن بگذریم چون آینده گان هرگونه کم کاری در این راستا راچیزی جز خیانت نام دیگری بر مانخواهند گذاشت ،لذا از این جهت این انگیزه ،در فکر و جسم و روح حقیر به وجود آمد تا به تاریخ و هویت یکی از شهرهای شمالی کشورمان که از توابع استان گیلان است به تحقیق و شناسایی آن از نظر جغرافیائی وغیره بپردازیم.؟ وآن شهر شهری نیست به جز شهر تاریخی تالش معروف به ((هشتپرطوالش )) شهری به جا مانده از عهد قدیم در شمال میهن اسلامیان از توابع استان گیلان که ما بین 60 کیلو متری بندر انزلی و 75 کیلومتری آستارا قرار دارد تالش ((هشتپر و طوالش )) سرزمین زیبا و بکر به جا مانده از عهد قدیم زیبا و با غرور ، سرسبز واستوار چون نوعروسان . به هرجای آن شهر که نظاره کنیم و قدم بگذاریم ،! رّد پای اصالت و صداقت را در این شهر می‌بینیم ، در شهری که صدها روستا به آن متصل می‌شود ،روستاهائی که سردار جنگل را به خود دیده است ، روستاهائی  که  شاید از تاریخ دور افتاده ،و جامانده باشند ،روستاهائی که فرهنگ ،هنر ، اصالت و صداقت همچون باران های باطراوت و حیات بخشش از آن می‌بارد؟ اما افسوس که در زمینه‌‌‌‌ی تاریخچه این سرزمین  اهورائی به طور یک پارچه که بتواند قدمت تاریخی ،فرهنگی ،اجتماعی ،دینی و مذهبی آن را مورد بررسی قرار داد کمتر کار شده  است . بررسی وتحقیق در خصوص این شهر تاریخی به جامانده از تاریخ کهن ایران در لابلای تواریخ عمومی و محلی و منابع جغرافیایی کار بسیار مشکلی است چراکه در این تحقیق و بررسی می‌توان گفت که شاید دور ه ساسانیان و ما قبل آن را من حیث المجموع در بر می‌گیرد.

بجاست که پس از این مقدمه فشرده از فرماندار محترم جناب آقای کریم شعبانی و شهرداری محترم و شورای اسلامی شهر تالش، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان میراث فرهنگی و نیروی انتظامی شهرستان تالش ،که بنده را تا پایان نوشتن این تاریخچه کمک و یاری نمودند ،تشکر و سپاسگزاری کرده و از خداوند منان جزای خیر را برایشان مسئلت می‌نمایم.

          رهاورد سفر

اندیشه ای که متوجه آینده است

مجموعه پژوهشهای تاریخی فرهنگی گیلان زمین و هشتپر و طوالش

تالیف و نگارش سعید کیوانپور .چاپ پاییز 1392

شماره تماس با سعید کیوانپور....09387406828.........09131047945

                                                                                                                                                                                                                                          

پیام

پیام شما

لطفا دیدگاه یا درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید:

پیام محمد

جناب آقای کیوانپور نویسنده محترم زحمات جنابعالی درشناساندن گیلان زمین و اشاءی آن به مردم بخصوص جوانان از هر جهت قابل تقدیر است انشاالله که خداوند یار و یاورتان باشد.

پیام سبزوار

اجرکم عند الله
کتاب از کجا قابل تهیه است؟
در پاسخ به سبزوار

پیام کیوانپور

ممنونم از دیدگاه حضرت عالی. انشاالله تجدید چاب میشود.میتوانید از شبکه گیسوم یا خانه ی کتاب.با نام سعید کیوانپور پی گیری کنید.. با سپاس از شما

پیام الهه

بسیار عالی بود