سعید کیوان‌پور (شیرانی) نویسنده و شاعر

سخن از یک دوست

سخن از یک دوست

بخوان و قضاوت کن!
هموطنان عزیز و ایمانی همانگونه که اطلاع دارید شخصیت هر انسان عاقل و ارزشمند ایجاب میکند که در ایفای وظایف مربوط به الهی ,انسانی و اجتماعی خویش کوشا باشد و ارزشهای انسانی را به حد کمال برساند.?وظایفی را که انسان نسبت به نفس خویش دارا میباشد و در ان ایجاب میکند که آدمی در سلامت جسمی و روحی خویش بکوشد و به موازات سالم سازی تن , روح , و نفسش را نیز تزکیه نماید و شخصیت خویش را با گوهر فضیلت های اخلاقی وسیرت های پسندیده بیاراید ودر نتیجه خودسازی خویشتن را به کمالات عالیه انسانی برساند و در همین راستا باید با یگ گرایش عاشقانه ای وطن عزیزمان را دوست بداریم و به حکم ایثار و فداکاری در ترقی و تعالی آن سهم بسزایی داشته باشیم :
قوانین مملکتی و آئینهای اجتماعی را محترم شمریم , و در خدمت به جامعه از هیچ تلاشی باز نایستیم واز آن دریغ نکنیم.? معلوصف پس از این مقدمه فشرده سخنم با جوانان عزیز است که باید عرض کنم مراقب این دامهای گوناگون که با نام دروغین عشق پاک بر سر راه شما قرار میگیرند باشید ?دامهایی که پس از افتادن در آن غالبا رهایی از آن بسیار دشوار است و کفاره ی لحظه ای غفلت و خوشبینی بیجا و تسلیم شدن در یرابر الفاظ ریاکارانه و توخالی را گاهی در یک عمر نمی توان پرداخت بخصوص کسانی که از نظر محبت کمبودهایی دارند و در محرومیت بسر میبرند یا برده اند ,خیلی زود تسلیم این اظهار عشق ها و محبت های ظاهری گردید و به دام اشخاص منحرف و حرفه ای می افتد.
اگر پسر و دختر جوان در ابتدای بلوغ با انحراف جنسی بنای مهم و مقدس ازدواج ,خود را آلوده نکنند و با حفظ احساسات پاک تا زمانی مناسب صبر کنند و به طور منطقی و آگاهانه اساس ازدواج را بر معیارهای ارزشمند و والاتر قرار دهند سعادت زندگی آنان تضمین خواهد شد زیرا علاقه و عشق آنها نسبت به یکدیگر مبنای الهی و معنوی پیدا خواهد کرد و چنین بنایی بسیار محکم و استوارخواهد بود و به آسانی خانواده ازهم نخواهد پاشید.
    برادر و خواهر ایمانی بدانید ایام جوانی به سرعت سپری خواهد شد و دیگر باز نخواهد گشت.باید قدر فرصت ها و ایام پر ارزش جوانی را بدانید و آن را بیهوده هدر ندهید .?حضرت علی (ع ) میفرمایند.!پیش از آنکه دوره پیری شما فرا رسد از جوانی خود استفاده کن ! ونیز میفرمایند کسی که وقت خود را به کسالت وبیهودگی صرف کند به خوشبختی نمیرسد.
جوانان عزیز بایستی در زندگیتان برنامه و نظم داشته باشید تا اوقات شما چراگاه و وسوسه ی شیطان نگردد.
در این مقاله حقیر منکر شادی و فرح نمیشوم زیرا حضرت علی ع میفرمایند فرح و شادمانی باعث وجد و نشاط روح می شود ?!. اما متاسفانه بعضی از جوانان ما نمی دانند که چگونه از اوقات فراغت خود استفاده ی مطلوب ببرند.! گاهی در خلال ایام تعطیل و اوقات فراغت مرتکب گناه و معصیت میشوند و دست به اعمال ناشایست و نا مشروع میزنند.و در نتیحه موجبات کسالت و پشیمانی خود و دیگران را فراهم میکنند.لذا بایستی همه جانبه فکر کرد بایستی قبل از آنکه استعدادهای شیطانی در ما رسوخ کند به استعدادهای اخلاقی ومعنوی وهمچنان اجتماعی بپردازیم تا دیدی واقع بینانه پیدا کرده و انسانی کامل شد.و به قله های سعادت سعود کنیم ? چون زندگی وادی پرپیچ و خمی است که از هر نقطه ی آن صد راه دراز میشود , هرکس که راه مستقیم و راستی را پیش نگیرد , هنوز یک قدم نرفته برمیگردد و به راهی دیگر میرود. همچون موری است سرگشته و پریشان که در انبان گندم مانده باشد.
راه های زندگی بسیار است لذا بایستی آن راه را که به سوی سعادت و سربلندی است را پیشه گرفت و به جلو حرکت کرد بایستی در حل مشکلات و وسوسه های شیطانی و شهوانی یگ قیچی برنده از اصول اخلاق در دست داشت و گره کارهارا در هر مورد زود و آسان برید و گذشت..کانون خانواده را عشق خود قراردهید و به تحصیل علم و ادب بپردازید ! چون زمان به آرامی ,خونسرد و بی اعتنا به گردش بی انتهای خود ادامه خواهد داد!شبها مانند همیشه در پی روزهای آینده و عقربک ساعت پیوسته روی صحنه ی ایام میلغزد وارقامی راکه نشانه ی گذشت عمر است را نیز پشت سر مینهد و وای و صدوای بر کسانی که در خواب غفلت فرورفته باشند.از پیشوایان دینی ما دستور اکید رسیده است که خود را بشناسیم و بسان غواصان در خوذ فرورویم و با نور افکن های قوی خود به شناسایی درون خود بپردازیم تا راز درون ما بر ما روشن گردد.زیرا تمایلات جسمانی ما بسان مغناطیسی است که شبیه و هم سنخ خود را میکشد و در مخزنی به نام حافظه انبار مینماید و در مواقع لزوم از آنها بهره برداری میکند , اگر آنچه را آموزیم مطابق ذوق و تمایلات باطنی ما باشد به آسانی وارد مخزن شده و تا مدتی قرار خود را حفظ میکند واگر کاری را تعقیب نماییم که شایستگی آن را نداریم در اندک زمانی از مغز و مراکز حفظ ما فرار میکند و در نتیجه موفقیت ما خیلی کم میشود و یک چنین فرد منحرف از تمایلات استعداد خود بسان کسی است که برخلاف جریان آب حرکت کند در این صورت یا دست خوش امواج کوه پیکر آب میگردد و یا با کامیابی ناچیز روبرو میگردد.وقتی انسان شایستگی خود را شناخت و کاری مطابق استعدای با دین و اخلاق پرورش داده پذیرفت چون عشق و کشش باطنی آن را دارد و در هدف خود کامیاب میگردد و از عشق های مجازی و زود گذر خود را میرهاند.
جوانان عزیز بیاییم در خط مستقیم حرکت کنیم و تا رسیدن به قله های سعادت و نیک بختی و کمال پیش رویم و از چشمه سار توحید بنوشیم.. بیایید در خود تحول ایجاد کنیم و از نقاب جهل بیرون آئیم و از خود دیروز در خود فردا و از فجور به تقوا و از مرداب تا دریا و از زمین تا سماع واز خود تا خدا برای ایرانی آباد و سرافراز و مقتدر بکوشیم.
آیا تا کنون به شهیدان فکر کرده اید که آنان چه کسانی بودند و چه میخواستند که امروز ما اینگونه دست مزد آنهارا با ترویج فرهنگ بیگانه...بی بندوباری.. و بدحجابی نوین و غیره بدهیم.?نه قطعا سزاوار نیست. بیاییم خود کلاه خود را قاضی کنیم و کمی بیشتر بیندیشیم و راه را از چاه به درستی تشخیص دهیم.!! در اینجا عرایضم را به پایان میرسانم و ادامه مقاله را به شما واگذار میکنم ودعا کنم که پروردگارا در معبد عشق و در عبادت گاه عرفان به همراه دلم که تک ضربه هایش تو را فریاد میزند زانو زده ام و برایت ترانه میخوانم و در خلوت شب های فرو رفته در سکوت ساز دلم همه ی ترانه هایم را تعقیب میکند و اینک برای تو و خشنودی قلب ولی عصر (عج ) و طبق وظیفه به پاس نعمت های بیکران تو که به ما اعطا نموده ای این این مقاله را که اندیشه های بزرگان دران بکار رفته را به عنوان یک نصیحت پدرانه به جوانان عزیز میهن اسلامی تقدیم نمودم. .... باسپاس بیکران.
سعید کیوانپور.. .22\8\80

پیام

پیام شما

لطفا دیدگاه یا درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید: