سعید کیوان‌پور (شیرانی) نویسنده و شاعر

روز پدر

روز پدر

بي مقدمه سراغ اصل مطلب مي روم، هر ساله و بخصوص با گسترش استفاده از وسايل ارتباطي که در ابتدا با اس ام اس آغاز شد  و با فيس بوک و تلگرام به کار خود ادامه داد، با نزديک شدن به روز «پدر» انتشار مطالب طنزگونه که بيشتر به بي حرمتي شبيه است تا طنز، در اينگونه فضاها افزايش پيدا مي کند.

 انتشار اينگونه مطالب در سطح وسيع و تکرار هر ساله آنها مثل تبليغاتي که هر روز و هر شب در رسانه هاي مختلف مي بينيم و مي شنويم در جسم و جان ما رسوخ مي کند تا جايي که پس از مدتي آنچه در ابتدا مايه طنز داشت کم کم در نگاه جامعه به يک واقعيت تبديل مي شود. 

ضرب المثل معروفي است که مي گويد «احترام امامزاده به متولي آن است»، پس بياييد از همين امسال و در آستانه روز «پدر» از خودمان شروع کنيم و اين بي حرمتي ها را که در قالب طنز به خورد جامعه داده مي شود کنار بگذاريم. بياييد به يکديگر آنگونه که لايق و شايسته آن هستيم احترام بگذاريم.

 بياييد حرمت و جايگاه يک پدر را تا حد يک جفت جوراب پايين نياوريم که وقتي حرمت پدر شکسته شد، حرمت خانواده ترک برمي دارد. بياييد نگاه جنسيتي را کنار بگذاريم. اگر پدرها نباشند، چه کسي مادران را به عرش مي برد؟ اگر پدران نباشند پسران مردانگي و احترام به بانوان آينده را از چه کسي مي آموزند؟ وقتي جايگاه و ارزش يک پدر تا حد يک جفت جوراب تنزل مي يابد، زنان از چه کسي انتظار عزت و احترام داشته باشند؟ از کسي که خودش ارزشي معادل يک جفت جوراب دارد؟ 

بياييد به دستان پينه بسته و تن هاي خسته پدران و البته همه مردان احترام بگذاريم. بياييد به بغض هاي فروخفته مردان و حتي بوي عرق آنها احترام بگذاريم. که اگر پدر نباشد خانواده اي در کار نخواهد بود، زن ديگر احترامي نخواهد داشت، خانه ها امنيت و تکيه گاه نخواهند داشت. 
اگر پينه هاي دستان مرد نباشد، آن وقت دستان زن براي تامين معاش بايد پينه ببندد. غصه هاي دروني يک مرد را در موها و محاسن سفيدش جستجو کنيد. اينقدر بوي عرق مرد را به رخ او نکشيد که اين عرق را به خاطر خانواده اش ريخته است.


 همانگونه که گفته اند «مادر مثل مدادي است که هر روز کوچک شدن آن را مي بيني اما پدر مثل خودکاري است که ناگهان از نوشتن باز مي ايستد. پدر مثل ساعتي است که هر روز گردش عقربه هاي آن را مي بينيم تا جايي که براي ما عادي مي شود اما ظرف يک ثانيه از کار مي ايستد.» بياييد با احترام به «پدر»، خود را براي اين لحظات ناگهاني آماده کنيم که پس از آن ديگر پشيماني سودي نخواهد داشت و جز حسرتي باقي نخواهد ماند. ميم مثل «مرد» 

گردش دور فلک را نه تو داني و نه من
وقت اعلام سفر را نه تو داني و نه من 
تا بُوَد بر سَرِمان سايه پر مهر پدر
به خدا قدر پدر را نه تو داني و نه من

پیام

پیام شما

لطفا دیدگاه یا درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید: