سعید کیوان‌پور (شیرانی) نویسنده و شاعر

شعرا و نویسندگان کیستند

شعرا و نویسندگان؛ کیستند ؟

بسم الله الرحمن الرحيم...

باید گفت شعرا و نویسندگان نقاشان زبر دستی هستند که خوبی ها و بدی هارا مجسم مینمایند و مناظر جامعه ی خود را به زیباترین طرز ممکن نمایان میسازند ? شاعر باسرودن اشعار نغز و با انتخاب معانی لطیف و بدیع توجه همگان را به خویش معطوف میدارد ?
افکار خود را بر دیگران القاء میکند ؛ نویسنده با نوشتن مقالات مهیج و آتشین ، مفاسد اجتماعی را به رشته ی تحریر میکشد وعلیه ظلم و بیداد گری به مبارزه میپردازد.ازدوران گذشته تاکنون هرنهضت و هر ترقی و تعالی. هر جنبش و فعالیتی که در بین جوامع بوجود آمده تنها در سایه تذکر گویندگان بوده است. شاعر با الهام خدائی با توجه به حقایق باسیر در آفاق وا نفس برای ما سخن میراند و گمگشته گان وادی ضلالت و بی خبری را به راه راست و حقیقت رهبری میکند.

به عقیده بنده اینها مأموریت خدایی دارند ، که انسانهای گمراه و سرگردان را متوجه خطاها ، پلیدیها و بدی ها کرده تا راه و چاه را بشناسند.
اینکه میفرمایند مقام گویندگان و نویسندگان والا است نه از آن جهت است که آنها الفاظ و عباراتی به صورت نوشته ها و اشعار در می آورند., بلکه از لحاظ تفوق فکر و برتری فهم و اندیشه آنها سالها رنج برده وازخوب و بد جامعه اطلاع حاصل کرده اند.باهمه کس محشور شده و از افکار و آرزوی عموم طبقات آگاهند , از این رو سخنان آنان بر جان و دل مینشیند و جامعه را به تفکر و خودسازی هدایت میکند.
آیا برای شما گاهی اتفاق افتاده است که در دل شب های تار در میان سکوت مطلق و در هنگام غم و اندوه و شادی و مسرت دیوان شعرا و نوشته های نویسندگان را مطالعه کنید و در آن وقت متوجه میشوید که با خواندن یک قطعه شعر و یک مقاله دلچسب چگونه در عالم دیگری وارد می شوید و یا با افکار تازه تر و شاداب تری مواجه میگردید ? به عقیده ی بنده این طبقه روشنفکر و روشنگر در کار خود اعجاز میکنند یک امری را که با هزاران توپ و تانک نمیتوان انجام داد بایک نوشته " شعر یا نثر از پیش میبرند و برمشکلات فایق می آیند ! شما خوب است صفحات تاریخ را ورق بزنید و در ادوار گذشته دقیق شوید ؛ ببینید آنها چه کرده اند و چه خدماتی به جامعه نموده اند. بنده ازقبل از اسلام برای شما چیزی نمیگویم زیرا میترسم حمل بر مبالغه کنید. لذا شمه ای از گویندگان بعد از اسلام و دگر گونیها وتغییرات سیاسی , ادبی را برای شما نقل میکنم. آیا شما قرآن را جزو نوشته می دانید که در آن از لحاظ قدرت قلمی اعجاز بکار رفته است . آیا به این نکته پی برده اید اگر قرآن نبود به هیچ وجه اعراب بیابانی صدر اسلام در تحت یک قانون و مرام جمع نمیشدند ?! و قرآن تاچه اندازه سیر زمان را تغییر داد ?چگونه یک دنیای متشنج را در یک دین و آیین متحد نمود.?: حتما اشعار مهیج فردوسی رانیز خوانده اید و توجه نموده اید که ؛گفته های آن استاد بزرگ  چگونه در روح ایرانیان آن روز اثر کرد و باعث آن شد که زبان و ادبیات فارسی پس از دویست سال رونق و رواج تازه ای بگیرد.
فردوسی باسرودن اشعارش حکومت پوشالی عباسی را درهم فروریخت و سدهای اسارت و بندگی ایرانیان آن زمان  را در هم خورد کرد .
فردوسی تغییرات شگرفی در وضع دنیای آن روز داد که تا امروز از نتایج آن برخورداریم.در اروپا و آمریکا نوشته های نویسندگان و شعرا , تاثیرات مهمی در زندگی مردم مغرب زمین نمود.آثار ولتر , ویکتورهوگو 'لامارتین , شکسپیر , گوته و امثالهم کار خود را کرد و جریان روزمره اروپا را تغییر داد.درباره قرون وسطی و فجایع دیکتاتوری های آن دوره به قدری داد سخن دادند که یک باره اثرات آن به کلی محو گردید.  ملت اروپا از قرن هفده میلادی در کمال آزادی و استقلال زندگی خود را شروع کردند تبلیغات نویسندگان و شعرا به قدری مؤثر واقع شد که اصول دیکتاتوری و قلدری و بدبختی های ناشی از آن به یک باره از صحنه ی اروپا رخت بربست و به جای آن ، دمکراسی و آزادی برقرار گردید. درایران نیز پس از آنکه اشعار فردوسی کار خود را کرده دیگر گویندگان نیز به خدمات خود مشغول گردیدند.سعدی مخصوصا در این باره زحمات زیادی را متحمل گردید. سعدی با عرضه داشتن گلستان و بوستان جامعه ی بشریت را مرهون خود نمود و امروز ماهرچه داریم از برکت مجاهدت شعرا و نویسندگان است . در مجموع نتیجه ای که می توان از این بحث گرفت ؛ این است که تمدن درخشان دنیای فعلی ، آزادی افکار و سایر تغییراتی که در زندگی امروز ما و دیگر جوامع واقع شده همه از آثار وجود طبقه شعرا و نویسندگان است...

سعید کیوانپور....برگرفته از تفکرات دانشمندان و صاحب نظران ) 

http://www.keyvanpur.ir

saeidkeyvanpur@jmail.com

پیام

پیام شما

لطفا دیدگاه یا درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید:

پیام م

زحمات شما از هرجهت قابل ستایش وتقدیر میباشد

پیام نگار

بسار عالی و مفید بود با سپاس از شما استاد گرامی.

پیام محمد رضا فاتحی

استاد کیوانپور عزیز زحمات شما بر هیچکس پوشیده نیست و از هر جهت قابل تقدیر و احترام هستید. با سپاس از شما

پیام سهیلا

خیلی عالی بود واقعا به وجد آمدم با خوندن این مقاله‌..

پیام صادق زارعی

آفرین خیلی عالی بود