سعید کیوان‌پور (شیرانی) نویسنده و شاعر

حق با علی علیه السلام است؟

علی ولی الله

بسم الله الرحمن الرحیم.
(درمکتب اسلام )
حق با علی علیه السلام است زیرا حضرت علی علیه السلام هم میوه ی درخت اسلام بود و هم میوه ی ممتاز قبیله ی قریش.هیچکس در شایستگی امیرالمؤمنین ع به اینکه او عالی ترین محصول مکتب اسلام بود نمیتواند تردیدی داشته باشد.!زیرا او به درجه ای از فضیلت و شایستگی رسیده بود که اندیشه اش تجسم از اسلام بود وکردارش عینیت اسلام را نشان میداد و گفتارش در هر مقوله ای که بود قانونی از اسلام را بیان میکردواین یک توجه واقعی و فوق العاده و منطقی است که گفته شده است. 
برای اثبات جاودانی و جهانی بودن دین اسلام واینکه اسلام میتواند پاسخ گوی تمام مسائل بشری بوده باشد بهترین دلیل شخصیت علی ابن ابیطالب است,که ساخته شده ی این مکتب انسانی است.
آیا محصول عالیتر از این شخصیت برای اسلام میتوان تصور نمود ?!
عبایه از ابن عباس نقل کرده است که پیغمبر اکرم صلی الله و علیه وآ له فرموده است , علی ظرف علم من است ودر جای دیگر قیس بن حزام ازمعاویه ابن ابی سفیان نقل کرده است رسول خدا ص درحال بیماری فرمودند برادرم را بگویید بیایند پیش من عثمان را خواستند , پیامبر ازوی روی برگردانید و سپس فرمود برادرم را بخوانید بیاید.سپس علی ابن ابیطالب را خواستند علی ع پارچه ای روی پیامبر کشیدند و خم شد به روی او وقتی که از نزد پیامبر بیرون رفت به او گفتند پیامبر به شما چه فرمود ?ان حضرت فرمود !پیامبر هزار باب از علم برای من آموخت که از هر باب ان هزار باب گشوده میشود.
ابوالفرج غیث بن علی به استناد خود از محمدبن الحسین , از علی بن ابیطالب علیه اسلام نقل میکنند که فرمود هر وقت چیزی از پیامبر سوال میکردم به من پاسخ میداد و هروقت ساکت میشدم خود ان حضرت به سخن گفتن میپرداخت.وهیچ آیه ای بر او نازل نشد مگر اینکه آن راخواندم و تفسیر و تاویل آن را دانستم و پیامبر از خدا مسئلت کرد که هیچ چیز از انچه را که به من تعلیم فرمود فراموش نکنم.پس من هیچ حلال و حرام و امر و نهی را اطاعت و معصیتی را فراموش ننمودم. و پیامبر اکرم دست خود را روی سینه ی من گذاشت و گفت خدایا , قلب علی را با علم و فهم و حکم و نور پر کن و سپس به من فرمود پروردگار من عزوجل به من خبر داد که دعایم را در حق تو مستجاب فرمود.
علی المقری ? با استناد خود از انس : نقل میکند که او میگوید رسول خدا ص .به او فرمود : برای من آب وضوتهیه کن " حضرت وضو گرفت " وسپس دو رکعت نماز خواند. و پس از آن فرموداولین کسی که از این در بر تو وارد میشود امیرالمؤمنین. وپیشوای کمال یافتگان روسفید خاتم اوصیا است.
انس : میگوید گفتم خدایا این شخص یکی از انصار باشد و این نیت را دردلم مخفی کردم ناگهان علی ع وارد شد ? پیامبر فرمود " ای انس این شخص کیست ! عرض کردم علی ع است .
پس پیامبر در حال انبساط برخواست و دست بر گردن علی انداخت و او را در آغوش گرفت و صورتش را به صورت علی میکشید و عرق علی را باصورتش خشک میکرد عل ع عرض کرد ای رسول خدا , امروز میبینم که عنایتی بامن فرمودید که تا کنون سابقه نداشت ? پیامبر فرمود چه مانعی است از این عواطف شدید که امروز در باره ی تو ابراز کردم در حالی که تو هستی که پیام رسالت مرا بعد از من به مردم ابلاغ خواهی کرد و توئی که صدای مرا به آنان خواهی رساند ?!
اکنون این سوال را باید پاسخ داد که آیا با وجود چنین شخصیتی (علی بن ابیطالب علیه اسلام )درمیان مسلمانان پس از رحلت پیامبر اکرم ص میتوان تصور کرد که اختلاف مردم آن دوره در شناخت شخصیت پیامبر اکرم ص و سخنان او علت قابل قبول داشته است ?!....
ان جامعه چگونه جامعه ای بود که چنین شخصیت باعظمتی را در مورد شناخت فوق نادیده گرفت و سالیان متمادی او را در سکوت نگه داشت.
ایا ?! با توجه به این روایات که در علم و شایستگی علی ع برای تبیین مکتب اسلام و شخصیت اورنده ی آن نقل کردیم میتواند مورد اعتراض قرار بگیرد ??از آن جمله دلایلی که شایستگی علی علیه االسلام را برای زمام داری پس از رحلت پیامبر اکرم ص این است که علی ابن ابیطالب داناتر از همه بوده است ,زیرا او دارای فهم و حدس نیرومند و همراهی دائمی با رسول خدا ص کثرت استفاده هایی که ان حضرت نموده بود.!!.شایان ذکر است که صحابه پیامبر در اکثروقایع پس از ارتکاب خطا و غلط به او مراجعه مینمودند چون پیامبر فرموده بود که قاضی ترین شما علی ع است و فظلا در همه ی علوم به علی ع مراجعه میکردند.
ملاعلی قوشچی : در شرح جملات فوق چنین میگوید.:? زیرا علی ابن ابیطالب ع در دوران کودکی در دامان پیامبر تربیت یافت و در بزرگی داماد آ ن حضرت گشت و هر وقت میتوانست به خدمت پیامبر برسد و استفاده فراوان از وی برد زیرا پیامبر نهایت اشتیاق را به ارشاد او داشت و در آن هنکام که این آیه (تعیهااذن واعیه ).و بشنود آن را گوش شنوا "". پیامبر فرمود خداوندا این گوش شنوا را گوش علی قرار بده علی ع فرمود بعد از آن هیچ چیز را فراموش نکردم.و فرموده است رسول خدا ص هزار باب از علم را به من تعلیم داد و از هر بابی هزار باب گشوده شد.
درهرصورت تحقیقا حضرت علی ع در صفای روح و استقامت اخلاق نموداری است از آنچه رسول خداص بدو اموخته است به گونه ای که بسیاری از پرده های حوادث مجهول آینده از پیش رویش کنار رفته است.
ایشان در این باره میفرمایند ? آن هنگام که وحی بر رسول خدانازل گشت ناله ی شیطان را شنیدم از حضرت رسول پرسیدم : این ناله چیست ?! فرمود شیطان است که از پرستش خود نومید گشته همانا تو میشنوی آنچه را من میشنوم و میبینی آنجه را من میبینم فقط تو پیامبر نیستی ولیکن تو وزیری و پوینده راه خیری . آری راهی را که علی ع در میدان قرب خدای سبحان و پیروی اوامر و تحقق بخشیدن به اهداف و رسالت پیمود وی را عهده دار مسئولیت وزارت اماده ساخت و کسی بدین مقام نمیرسد مگر آنکه مسیری طولانی را به سوی عالی ترین درجه ی فضیلت و تقوا بپیماید و جز در امر نبوت با پیامبر ص فاصله ای نداشته باشد تا بدین درجه لیاقت و شایستگی ارتقاء. یابد ?. وعلی ع چنین بود و کسی به غیر از علی ع هم نبود.:
 (علی خیرالبشرفمن ابی فقدکفر ).علی بهترین انسان ها است پس هرکسی منکرش باشد کافر است."
نویسنده :خادم اهل البیت سلام الله علیه )سعید کیوانپور.....

نگارش بیست و پنج .چهار. هشتادویک )))

منابع محمد تقی رهبر.مسلم صباحی......

پیام

پیام شما

لطفا دیدگاه یا درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید:

پیام علی

بسیار عالی
استفاده بردیم اجرتان با خداوند . از مطالعه در این سایت واقعا لذت بردم .مطالب بسیار روان و آموزنده است انشاالله که جوانان عزیز استفاده ی وافر ببرند باتشکراز جنابعالی

پیام حسین

میتوان گفت که یکی از بهترین سایت ها یی است که تاکنون توانسته روی حقیر اثر گذار باشد واقعا از شما جناب آقای استاد کیوانپور تشکر میکنم که در این راستا زحمات زیادی را متحمل شده اید .خداوند یارتان باشد.