سعید کیوان‌پور (شیرانی) نویسنده و شاعر

اخلاق در اسلام

اخلاق در اسلام

در روایاتی از حضرت صادق (ع ) نقل شده است که میفرمایند : اگر میخواهی بفهمی که صفت تواضع در تو هست یا نیست ,خودرا با مسائل جزئی و کوچک امتحان کن ,مثلا وقتی درجلسه ای وارد میشوی و تمایل داری در بالای مجلس بنشینی چنانچه در پایین مجلس ناراحت میشوی یا نه ? اگر چنین احساسی داشتی , بدان که از زیبایی صفت تواضع محروم و به مرض کبر و غرور مبتلا هستی :
یا آنکه دربرخودد با افراد مخصوصا کسانی که به حسب ظاهر درسطحی پایین تر از تو قرار دارند ,آیا دوست داری به تو سلام کنند و در برابرت خضوع نمایند ,یا علاقه داری خود در سلام کردن پیشی گیری که صورت اول از بیماری تکبر حکایت میکند ,وصورت دوم حاکی از تواضع است !ویا اگر کسی تعریف تو را نمود خوشت میاید و چنانچه عیب ترا برایت بیان کرد ناراحت میشوی .این حالت دلیل برآن است که صفت تواضع در تو وجود ندارد ' درصورتی که انسان متواضع نه فقط از تعریف خوشش نمیاید بلکه ناراحت هم میشود.چراکه اکثر تعریف ها بر خلاف واقع است و کسی چه میداند که انسان بین خود و خدا چه کاره است و چه بسا در حقیقت کمالی که را تعریف کنند به انسان نسبت میدهد ودر او وجود. ,وکسی که متواضع است نه آنکه. این اشتباه را خوشش نمی آید بلکه ناراحت هم میشود ?
پیامبر گرامی (ص ) میفرمایند ? من مبعوث شده ام تا مکارم اخلاق و زیباترین صفات روحی را تکمیل کنم تربیت و تکامل به وسیله ی همین امور است. دستور میدهند در نماز اینطور باشید ,در برخورد بامردم چنین باشید ,چگونه مهمان نوازی کنید و.....اینها همه به این منظور است که به تدریج به وسیله ی همین کردارها انسان به عظمت روحی تواضع دست یابد ?
بانگاهی بر تاریخ زندگی بزرگانی که خداوند مقامی والا به انها عطا نموده است , این نکته دا درمیابیم که هرچه مقام آنها بالاتر بوده است به همان نسبت تواضع شان در برابر خداوند و بندگان خدا بیشتر بوده است و هیچگاه از میان انبیاء. و ائمه از آنان. اثری از تکبر و خودخواهی و خود بزرگ بینی ظاهر نشده است و این موضوع نشان میدهد که عظمت روح انسان در تواضع اوست و نه آنکه نشانه ی کوچکی نیست بلکه علامت بزرگی انسان بشمار میرود ?
گویا روایت شده است که متکبر و خود بزرگ بین احمق است , عجب و تکبر از کمی عقل و شعور حکایت میکند , انسان عاقل چگونه به عمل خویش عجب پیدا میکند و آن را زیبا و خود را بزرگ میبیند " در صورتی که نمی داند آیا. اعمال او نزد خداوند قبول است یا نه.بنابراین تکبر بااین حال سفاهت است و تواضع در پیشگاه خدا و بندگانش حاکی از عقل و کمال انسان است.

میتوان یکی از آفات اخلاق را در زبان و تکذیب واقوال و گفتار دیگران دانست.زیرا یکی از آفات زبان ، تخطئه و تکذیب کردن هر چیزی است که ، انسان از دیگری میشنود. رد کردن سخن و گفته های دیگران ، بدون تحقیق و برسی و بدون تمیز حق و باطل آن، نشانه ی غرور و کوته فکری و بی توجهی به آداب و اخلاق معاشرتی ، خانوادگی و اسلامی است. اصولا افراد متدین و پرمایع ، هرگز به خود اجازه نمی دهند در هر موضوعی اظهار نظر کنند و چنان وانمود کنند که از همه ی حقایق و واقعیات مطلع و آگاهند. اما افراد نادان و بی پروا ، نوعا مرتکب این خطای غیر اخلاقی و زبانی میشوند و در برابر هر گونه مطلبی ، کلمه ی : نه.. چنین نیست.. دروغ است .. من این مطلب را قبول ندارم .. و امثال آن را  بر زبان جاری میکنند.

نگارش سعید کیوانپور....

نقل از پاسدار اسلام...

پیام

پیام شما

لطفا دیدگاه یا درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید:

پیام الهام

جناب استاد کیوانپور عزیز واقعا ااز صمیم قلب از شما به خاطر زحمات و مطالب ارزنده ای که در سایت به اشتراک گذاشته اید قدردانی و تشکر میکنم