سعید کیوان‌پور (شیرانی) نویسنده و شاعر

ارتباط بلا و مصیبت با گناه و معصیت

ارتباط بلا و مصیبت با گناه و معصیت

معرفت و شناخت....

ای دوست بسوی ما نظر کن

ای یار به کوی ما گذر کن

دانم که بما تو مهر داری

لطفی بنما و بیشتر کن...

                  بسم الله الرحمن الرحيم

ارتباط بلا و مصیبت با گناه و معصیت...

     طبق آیات قرآن کریم و احادیث معصومین علیه السلام هر گرفتاری که برای انسان  اتفاق می افتد بر اثر گناه و معصیت پدید می آید؛ خداوند کریم فرموده است هر بلا و مصیبت که به شما برسد ، به خاطر اعمالی است که انجام داده اید ...آیا تا کنون به این موضوع فکر کرده ایم ، گناهانی که ما در طول شبانه روز خواسته یا ناخواسته مرتکب آن می شویم تنها آخرت ما را نابود می کنند یا اینکه در زندگی روزمره ما نیز موثر هستند ؟

  چو بد کردی مشو ایمن ز آفات

  که واجب شد طبیعت را مکافات

  سپهر آیینه ی عدل است و شاید

  که هرچه از تو بیند وا نماید...1

     هر گناهی می تواند موجب نزول بلا و عدم استجابت دعا و گرفتن رزق و روزی و رخت بر بستن برکت از زندگی انسان گردد. آنچه معلوم است ،گناه فقط به غیبت کردن و اختلاس و امثالهم ختم نمی گردد ؛ جمله گناهانی که موجب قطع نعمت و خشم و غضب الهی میشوند عبارتند از ظلم به مردم ، ترک کارهای نیک و عدم احسان به همنوع ، کفرنعمت  و ترک شکر و  سپاس  از خداوند علیم. در این خصوص امام صادق (ع) فرموده است : زندگی موجودات دریا بر اثر باران است ، هنگامی که باران نبارد ؛ هم خشکی ها و هم دریاها به نابودی کشیده می شوند و این هنگامی است که گناهان فراوان شود . ( برهان ) همانگونه که در عصر حاضر با توجه به تمام تکنولوژی و امکاناتی که فراهم است یک اپیدمی  به نام ویروس کرونا جهانی را به تکاپو انداخته است و تا کنون  ،هزاران قربانی در سرتاسر جهان گرفته است و ممکن است بر اثر این رویداد و ادامه یافتن آن ؛ اوضاع  جوامع بکلی دگرگون شود ، تمام اعتبارها و سرمایه هایی را که دارند از دست بدهند و همچنان دچار تیره روزی و سقوط گردند . قطعاً کرونا آمد تا بچشاند به ما درد نیازمندان و فقرا را و اینگونه مرزی نمی شناسد و تبعیضی برای کسی نائل نمیشود ، و یا بلکه به ما بفهماند حق الناس همیشه در مادیات خلاصه نمیشود ! گاهی اشکی است که نباید از چشمی جاری میساختیم ، و آهی است که نباید باعث آن میشدیم تا از درون سینه ای بر میخاست و دلی را میشکستیم .

خانمان سوز بود ، آتش آهی ، گاهی

ناله ای می شکند پشت سپاهی گاهی..2

بنابراین بدانیم که کرونا بیماری نیست بلکه اسرافیل است. ناپیدا و نادیدنی ؛ شهر به شهر ، خاک به خاک و اقلیم به اقلیم میرود و در صورش میدمد تا بیدار شوند مردگانی که نامشان زندگان است.

در ادوار زندگی ما همه چیز به هم ربط دارد . یک زمانی میتوانیم خدمتی به خلق بکنیم ولی آن را انجام نمیدهیم و میگوییم که به من ربطی ندارد، این نیکوکاری نیست ، کسی که چاه می کند اول خودش درآن می افتد. در قرآن مجید خداوند به پنج مورد مثل خورشید و ماه قسم خورده است ولی در مورد خودسازی و انسان شدن یازده بار قسم خورده است که اگر خودت را پاکسازی کردی ، رستگار می شوی. ما باور نمی کنیم که بخشی از تلخی ها به خاطر خودمان است یعنی من ندادم و خدا از من گرفت . 

در حشمت و جاه چون سلیمان بودن

در حکمت و علم همچو لقمان بودن

در سیر دلی رستم دستان بودن

نیکوست ولی ، به شرط انسان بودن....3

در سوره انعام آیه 5 الا 9 خداوند می فرماید: آیا ندیدید که پیش از آنها چه بسیار گروه ها را هلاک نمودیم ؟ ( حال آنکه ) در زمین به آنها قدرت و تمکین داده بودیم که شما را نداده ایم و باران رحمت ظاهر و رحمت باطن را که کتب و علوم آسمانی است از آسمان پیوسته بر آنها فرستادیم ، و نهرها در زمین از زیر زمین جاری ساختیم پس با آنکه به انواع نعمت های ظاهر و باطن بهره مند شدند ، چون نافرمانی کردند آنها را به سزای گناهانشان هلاک نمودیم وبعد از آنها گروه های دیگری را برانگیختیم.

    مطلبی که به عنوان یک اصل اساسی در قرآن مجید آمده این است که خداوند هر نعمتی را بر قومی ارزانی بدارد ، آن نعمت را از آنها نمیگیرد مگر ؛ وقتی که آن مردم خودشان را از قابلیت بیندازند.یعنی مگر اینکه آن قوم خودشان به دست خودشان بخواهند آن نعمت را تباه کنند زیرا خداوند آنچه از نعمت ها در زمین و آسمان است را برای بهره برداری انسان آفریده است . ( هو الذی خلق لکم ما فی الارض جمیعا ) او خدایی است که آنچه در زمین است همه رابرای شما انسانها آفریده است. و گاه نعمت های ویژه ای را نیز به انسان عنایت می کند ؛ ولی گاه  نعمت هایی مثل اموال و سلامتی  را از انسان میگیرد ، نه به خاطر اینکه خزانه ی الهی تمام شده باشد ، که تمام شدنی نیست ، و نه به خاطر بخل و حسد ، که ذات پاک او از هر عیب و نقصی مبرا میباشد؟ بلکه گناهانی از انسان صادر میشود  که نعمت ها را از انسان می گیرد و یا تغییر میدهد ، ترک رابطه با دوستان و خویشاوندان از گناهان بزرگی است که پشیمانی و ندامت را به دنبال خواهد داشت چنانکه نمونه هایی از آن  را به خوبی در جوامع مشاهده میکنیم و گویای مطلب است .

در پایان ؟ انگیزه نوشتن این مقاله بدین دلیل بود که در بین ما خودپسندانی یافت میشوند ، که خوشبختی و گرفتاری همنوعانشان برایشان تفاوتی ندارد ، و کسانی هستند که از مشاهده ی رنج و بینوایی دیگران لذت می برند و حتی آن را با حیله و ترفند با دست خود سبب میشوند و غافل از اینکه دگر دوستی سرآمد مکارم اخلاق و سجایای انسانی است.

کجا اموال دنیا برقرار است

که دنیا دار بهرش دل فکار است

تو دست بی نوایان گیر امروز

که فردایت جنان در انتظار است

مکن ظلم و ستم زیرا که آگاه

ز هر نیک و بدت پروردگار است

اگر خواهی سعادت شاد گردان

دلی کز غصه و غم بی قرار است

به تقوا کوش زیرا پاک دامن

ز هر جرم و خطایی برکنار است

تمسک جو به قرآن و به عترت

والا روز محشر کار زار است

به حق خویش قانع باش آنگاه

مگو دنیا به من ناسازگار است

" سعیدا " آنچه می باشد ثمربخش

عبادت در دل شبهای تار است...4

خداوندا ای بلند مرتبه ی مهربان ؟

ناتوانم ، تنها به نگاهت ، به وجودت به حضورت در رندگانیم محتاجم !

خدای بزرگم ؛ گفتند فقیر است ، محتاج است ، مستاجر است ؟ آری من فقیرم فقیر درگاه تو ؛ محتاجم ؛ محتاج فضل و بخشش و کرامت تو.؛ مستاجرم ؛ مستاجر خانه ی تو...خدایم قلبم را برای رسیدن به خودت به نهایت پاکیها منور بگردان.

مرا در روز موعود در ردیف پاکان قرار بده.

خدای من ،خانه ام را ! خانه ای را که باعشق و عرق جبین ساخته بودم برای جولانگاه خودشان با هزارنقشه و ترفند از من گرفتند ؛ اما یک راست آمدم در خانه ی تو و پناهم دادی. سپاس از اینکه به روزهای تاریکم روشنی و رنگ رنگی به سلیقه ی خودت پاشیدی ؛ خدای بزرگم برای بودنت در زندگانیم بینهایت سپاسگزارم. 

....................................

1...شعر ؛حکیم نظامی

2.... شعر استاد معینی کرمانشاهی

3....شعر استاد سخای اصفهانی

4....شعر سعید کیوانپور

 شماره تماس با سعید کیوانپور.... 09387406828   

پیام

پیام شما

لطفا دیدگاه یا درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید:

پیام مسیح میراحسنی

سلام ودرود بر شما استاد، مقاله به تحریر درامده توسط جنابعالی می تواند تلنگری باشد درجهت بیداری امثال حقیر ، ممنون ، عمرتان طولانی

پیام محمد رضا

استاد عزیز جناب آقای کیوانپور بنده همیشه مقالات و نوشته های شما را مطالعه و دنبال میکنم .. واقعا همه مطالب شما به روز و جهت بهره برداری عوام و خواص است . اجرتان با خداوند و همیشه پیروز و سربلند باشید...

پیام Hanif

سلام خدمت استاد فرهیخته قلمتان بسیار شیوا قابل استفاده و روان بسیار لذت بردم از این ارتباط که حقیقتا تمام دنیا و آخرت و سر خلقت کشف و این به این ارتباط است که تمام دنیا مزرعه آخرت است و آخرت نه به معنای عالمی دیگر که بعد از مدت آن را تجربه میکنیم بلکه به معنای آخر هر کاری که انجام می دهیم که چه در دنیا باشد و چه در اخرت و تمام ان کار به ما برمیگردد هم در داره فانی و هم در داره باقی بسیار سپاس گذارم از این مقاله زیبا مستدام باشید
در پاسخ به Hanif

پیام کیوانپور

سلام... بسیار سپاسگزارم از اظهار نظر شما انشاالله در همه امور موفق و موید باشید.