سعید کیوان‌پور (شیرانی) نویسنده و شاعر

کنترل استرس در جامعه‌ي مدرن

 استرس واژه ی جدید ی است که حتی بچه های دبستانی هم آن را به کار می برند ((معلم به من استرس وارد کرد)) و بسیاری افراد واژه استرس را برای توصیف شیوه زندگی امروزی به کار می‌برند((زندگی پراسترس شهری!))

در اصل استرس و عملکرد آن برای بدن و زندگی لازم است .پیشینیان ما ،در دوره کشف آتش و دوره ای که بیشتر به شکار اشتغال داشته اند و هنوز به غارنشيني دست نیافته بودند ، همیشه با خطرهایی که به طور ناگهانی پیش می آمد،می جنگیدند . انسان آن دوره هنگامی که صدایی می شنید باید به سرعت در میافت ،که آیا صدا مربوط به تهاجم یک حیوان وحشی است یا خیر و سپس ظرف چند ثانیه از میان حمله و فرار یکی را انتخاب می کرد و بدین ترتيب در پی تحریک سیستم پیچیده بدن ، هورمون های استرس ترشح و به صورت زنجیره ای عمل می کردند .این ترشحات امکان تصمیم گیری فوری را فراهم می آورد،بنابراین ضربان قلب تند می شود ،فشار خون بالا می رود ، گلبول ها خود را آماده حمل اکسیژن بیشتر به سلول ها می کنند و ماهیچه ها و مغز هم با بیشترین ظرفیت کار می کنند .به همین ترتیب سایر سیستم های بدن نیز در ارتباط  با یکدیگر به طور همزمان آماده می شوند یعنی سیستم های ایمنی ،دفاعی ،گوارشی ،جنسی و غیره....همگی به فعالیت می افتند عملکرد بدن در مقابل استرس فرایند مطلوبی است که طی آن در مدت چند ثانیه سیستم های بدن به حال آماده باش در می آیند .

این مکانیزم واکنشی بدن طی سالها تغییر نیافته است یعنی همانگونه که بدن انسان اولیه نسبت به محرک های بیرونی واکنش نشان می داد ،بدن انسان امروز نیز به محرک ها پاسخ می دهد .عوامل بسیاری سبب بروز استرس می شوند .

از جمله کار زیاد صدای ناهنجار وسایل صوتی – تصویری و وسایل نقلیه وحتی موارد بسیار جزیی غیر قابل اهمیت مثل باز نشدن در یک خمیردندان و یا صدای گریه ی بچه در مواجهه با این وضعیت ها به طور مثال گریه ی بچه ،یکی عصبانی شود و دیگری با خونسردی درصدد رفع گریه بر می آید .

تحقیق ها در مورد دوقلوهای یک تخمکی ،نقش ژن را در واکنش های افراد در قبال استرس تأکید می‌کند به عنوان مثال بروز واکنش در قبال ترافیک صبحگاهی ،طبیعی است . اما با دو نگرش مثبت و منفی می توان آن را پی گیری کرد. با نگرش مثبت :ترافیک یعنی مراقب باش ،دقت کن ،چاره کار تغییر زمان خروج از منزل است و یا شنیدن یک آهنگ آرام ،دیدن منظره های اطراف یا مطالعه پشت ترافیک و برنامه ریزی های بعدی و راههای دیگر یا تحمل آن ،چون ترافیک شهری پدیده ای اجتناب ناپذیر است .

اما نگرش منفی :

یعنی تلف شدن وقت ،خستگی و به دنبال آن از کوره در رفتن ،عصبی شدن و....اگر این افکار و نگرش منفی دائمی و شدید باشد واکنش استرس زا تشدید می شود و به تدریج به اختلال های روحی و جسمی منجر می گردد که گاهی غیر قابل جبران است.

پیام

پیام شما

لطفا دیدگاه یا درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید: