سعید کیوان‌پور (شیرانی) نویسنده و شاعر

چند نمونه از موارد استرس زا

  1. با عجله داخل بانک می شوید و جلوی کیشه مورد نظرتان یک صف طولانی مشاهده می کنید .
  2. درترافیک وسایل نقلیه گیرکرده اید و درست هنگامی که می پندارید گره این معضل در حال گشوده شدن است یک راننده با زرنگی (البته اگر اسم این کار نا شایست را زرنگی بگذارند)راه را دوباره بند می آورد
  3. داخل داروخانه می شوید و برای تهیه دا روهایتان باید ساعت ها منتظر بمانید .
  4. به مطب پزشک می روید البته با تعیین وقت قبلی ،اما داخل رفته متوجه می شوید که باید ساعت ها بمانید
  5. خسته از کار روزانه به شما خبر می رسد که برای شام عده زیادی مهمان داریم .
  6. فرزندتان باید کنکور بدهد!اما به جای او اين شما هستید که در پی منابع و برنامه ریزی لازم هستید و هزاران مورد مشابه. برای خود مهاری در موارد ذکر شده و نيز ساير موارد مشابه باید خود را وادارید که ابتدا به دو پرسش پاسخ دهید:
  1. به طور دقیق چه چیزی شما را عصبانی کرده است؟
  2. آیا می توانید تأثیری در غیر آن داشته باشید یا خیر؟

توصیه می کنم دعای آرامش بخوانید: ((خدایا تاب  تحمل آنچه را که نمی توانم تغییردهم و شهامت تغییر آنچه را که می توانم تغییر دهم و درک تفاوت این دو را به من عطا کن!))

اگر توانائی تغییر به سوی خود را دارید پس دست به کار شوید ،در غیر این صورت از فکر تغییر بیرون بیایید و با صرف کمترین انرژی ،درصدد پذیرش آن برآیید بعضی موارد را می توان تغییر داد ولی برخی موارد را دست کم در شرایط موجود نمیتوان تغییر داد و تغییر آن را بايد به زمانی موکول کرد که توانایی تغییر را در خود ایجاد کرده باشیم و یاشرایط موجود ،قابل تغییر باشد.

راه های استرس محیطی:

هر کاری که سبب شود از کوره در برویم با استرس ارتباط دارد ،در تمام کارهایی که باید انجام دهیم به طور تقریبی کمی استرس وجود دارد،وقتی در وضعیتی قرار بگیریم که نتوانیم با آن منطبق و یا سازگار بشویم ،واکنش استرس ظاهر می شود وهمین واکنش سبب می شود نتوانیم در موارد لازم هیچ کمکی بکنیم ،یعنی نه قادریم وضعیت استرس زا را تغییر بدهیم و نه می توانیم خود را از این وضعیت خارج سازیم .

پیام

پیام شما

لطفا دیدگاه یا درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید:

پیام نگار

عالی و بسیار مفید بود.