سعید کیوان‌پور (شیرانی) نویسنده و شاعر

بی خوابی یا کم خوابی را جدی بگیرید

نخوابیدن به انداره ی کافی و یا بد خوابیدن ، هرگز خوب نیست در حقیقت عوارض آن بسیار زیاد است شاید برایتان عجیب باشد ، ولی بیخوابی به هر دلیلی که باشد به طرز فوق العاده ای به سلامتی ،فعالیت و ایمنی شما آسیب می رساند برای بیخوابی عوامل بسیاری وجود دارد استرس های زندگی روزمره می تواندتوانایی خوب خوابیدن را تحت الشعاع قرار دهد ، یا شاید به علت کار وفعالیت زیاد ساعت های خواب خود را کاهش دهیم یا ممکن است دچار مشکل های جسمي و روانی باشیم که خواب را مختل کرده و از این که دچار کم بود خواب هستیم نیز آگاه نباشیم ، با این حال درک این مسأله بسیار مهم است .

که بی خوابی بیشتر به دلیل اختلال های ناشناخته ی خواب بروز می کند بعداز یک خواب معمولی در شب ممکن است در طول روز احساس خواب آلودگی نمایند. یا این که احساس کنید به هیچ وجه سرحال نبود و می‌توانید فعالیت کنید،اما از این که دچار اختلال خواب هستید یا ازبی خوابی  رنج میبرید آگاه نباشید .

ممکن است فکر کنید بی حالی شما فقط به علت استرس کار یا مشکل ها باشد بااین که در اصل همیشه این حالت را دارید و فکر نمی کنید که باید طور دیگری باشید این عدم آگاهی ،وضعیت راپیچیده تر می کند ، زیرا بسیاری از مردم سالیان طولانی بی خوابی وبدخوابی خود را متوجه نمی شوند .بی خوابی باعث کاهش شدید فعالیت جسمانی وهوشیاری می شود کاهش خواب شبانه به مدت یک ساعت ونیم فقط به مدت یک شب می تواند باعث کاهش هوشیاری روزانه به میزان 32 درصد شود. کاهش هوشیاری و خواب ؟آلودگی روزانه بیش از حد می تواند حافظه وقدرت تجزیه وتحلیل قدرت تفکر و فرایند دریافت اطلاعات را به شدت کاهش دهد بی خوابی یا بد خوابی می تواند باعث بی خوابی شریک زندگی شما شد ه ودر نتیجه رابطه ی صمیمی شما را دچارمشکل کند ممکن است کیفیت زندگی کاهش یابد خواب آلودگی بیش از حد روزانه می تواند باعث عدم تمرکز در هنگام انجام کار شده ودر نتیجه موفقیت شغلی شما را به مخاطره اندازد .

سازمان امنیت ترافیک بزرگراه های امریکا اعلام کرده که خواب آلودگی هنگام رانندگی سالانه باعث دست کم ١٠٠ هزار تصادفٍ٧١هزار مجروحیت و ١٥٥٠مورد مرگ می شود گفتنی است اختلال های به وجود آمده در اثر بی خوابی پس از شناسایی عامل و درمان آن بهبود می یابند به طور مثال مشکل های حافظه و یادگیری بهبود یافته وتعداد آسیب ها کاهش می یابد.

در پايان اميد است با مطالعه اين كتاب بتوانيم با امنيت و آرامش خاطر زندگي را سپري كنيم .

پیام

پیام شما

لطفا دیدگاه یا درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید: