سعید کیوان‌پور (شیرانی) نویسنده و شاعر

بهانه جویی

.

بسياري از ما پس از شكست به دنبال عذر و بهانه مي‌گرديم، فراموش نكنيد كه عذر تراشي و بهانه‌جويي همچون مانعي براي رسيدن به هدف به شمار مي‌رود. كسي كه حاضر به پذيرش اشتباه نمي‌شود كلاً از بيم ارتكاب اشتباه دست به کاری نمی‌زند  کارها را به فردا موکول می کند همین مسأله موجب دلتنگی و افسردگی دراو می شود بنابراین عادت موکول کردن کار را به فردا فراموش کنید ،اگر هدف مهمی دارید همین امروز در انجامش تلاش کنید *آشفتگی و احساس اضطراب :شاید شما هم متوجه شده باشید در لحظاتی که آشفته و نگران هستید .قدرت تصمیم گيری برایتان سخت می شود.در صحنه‌ی زندگی همه‌ی ما مشغول انجام مسابقه دوی ماراتنی هستیم و از سمتی به سمت دیگر می‌رویم.خسته می شویم احساس دلتنگی و تنهایی می کنیم ،اما آیا تاکنون به دونده‌ای که به پایان خط نزدیک است دقت کرده اید؟ آیا احساس دلتنگی و نومیدی می کند؟خیر ،او چنان به سرعت قدم بر می دارد که گویی آغاز مسابقه است و انرژی تازه ای در درونش جریان دارد.بنابراین ،درباره ی مسائل و اتفاقاتی که ممکن است در آینده رخ بدهد اما هنوز پیش نیامده بهتر است به جای آنکه دچار تشویش و اضطراب شوید،بر روی انجام کارتان تمرکز کنید تا آن را به نحو احسن انجام دهید و با مرور اشتباهات و قضاوتهای نادرست به سمت پیشرفت و ترقی گام بردارید*احساس بی ارزش بودن :

احساس بی ارزش بودن مثل موریانه ای است که به جان ما می افتد و وجود مان را می خورد نا امیدی نشانه ی احساس بی ارزش بودن است که روند تسلیم شدن را تسریع می کند .همه ی ما مشکلات کوچک و بزرگی درذهن داریم که باید مانع فعالیت آن شویم و نگذاریم که با تحقیر شمردن خود چشمه ی حیات و شادابی را در وجودمان بخشکانیم .آگر همه چیز بیهوده است ،اگر در این دنیا چیز تازه ای وجود ندارد چرا زحمت تلاش را برخود هموارکنیم ؟سعی و جدیت چه فایده ای دارد؟اما به محض آنکه دایره بسته را پاره کنیم و برا ی خود هدف ارزشمندی در نظر بگیریم و در جهت تحقق آن تلاش کنیم همۀ این احساسات پوچ و منفی را به دست فراموشی می سپاریم و طعم خوشبختی را می چشیم .

دلیل عقب افتادگی ما در زندگی :

دلیل عقب افتادگی ما در زندگی ، تنها خودمان هستيم ، به علت خیانتی که به خود میکنیم . به کلاسهای زیادی میرویم و چیزهای زیادی یاد میگیریم ولی نتیجه نمیگیریم . اما چیزی که اتفاق می افتد این است که زندگی ما سر جای خودش مانده و جلو نمی رود . چیزی که ما خواسته ایم نیست و شرایطی که حال داریم شرایطی است که چند سال قبل باید می بود . 

خیانت به خود چگونه رخ می دهد :

ما در زندگی یاد گرفته ایم که هر زمان اتفاق بدی می افتد دو شیوه دفاعی را انجام دهیم ، ابتدا انکار کردن است . منکر چیزی میشویم که برای ما دارد به وقوع می پیوندد در وضعیت احساسی خود . زمانی که میخواهیم وضیت روحیمان را انکار کنیم آسان ترین راهش این است که مدیتیشن میکنیم ، دمنوش میخوریم ، سیگار میکشیم و... در حقیقت این شیوه انکاری است برای قبول نکردن آنچه رخ میدهد. پس از مکانیزم دفاعی انکار استفاده میکنیم.در سازمانها بیشترین مکانیزم دفاعی که رخ می دهد در دعواهای لفظی و در پرونده ها و .... انکار کردن است . همیشه یک عده از وکیل ها هستند که به ما یاد میدهند که اول همه چیز را انکار کن. پدر و مادر ما نیز زمانی که شیشه کسی را شکسته ایم نخستین کاری را که میکردند  انکار بود و از همینجا داستان انکار کردن آغاز میشود که نوعی خیانت به خود و قبول نکردن مسئولیت است. پس از بحث انکار دومین چیزی که نشان دهنده این است که داریم به خودمان خیانت می کنیم مقصر کردن دیگران به جای خودمان است.یعنی اول انکار میکنیم و بعد تقصیر را  به گردن دیگران می اندازیم : فراموش میکنیم که آدمهایی که اشتباه میکنند و به گردن دیگران می اندازند ، باید از دیگران درس بگیرند . حالا که سبب عقب ماندگی خودمان شدیم آسان ترین کار و  راه فرار به خیال خود انکار است و اگر نتوانستیم انکار کنیم بگوییم ما بدبخت شدیم به علت اینکه دیگران کارهایی که بر گردنشان بود را نتوانستند انجام دهند. چنانچه بخواهیم خیانت به خود را معنی کنیم می گوییم نداشتن تعهد به خود. تعهد به خود یعنی چه : یعنی تعهد به مسؤلیتها و برنامه هایی که داریم و به آنها عمل نمیکنیم. ما به بسیاری از برنامه هایی که برای زندگیمان می ریزیم عمل نمی کنیم. یعنی ما به خودمان نیازی نداریم :ما میدانیم که باید تغییر کنیم . زمانی که وقت تغییر کردنمان میرسد بهانه ای می آوریم و آن کار را انجام نمی دهیم. در حقیقت ما بسیاری از افراد بزرگی را می بینیم که اتفاقا در زمانهای بسیار خاص که هیچکس فکرش را نمی کند تغییر میکنند و همین مثالها را نیز برای دیگران می زنیم ؛ ولی نوبت خودمان که میرسد میگوییم ما وضعیت مان با دیگران تفاوت دارد و این آغاز خیانت به خود است.کسی که آموزش خودسازی هرچند کوچک انجام ندهد در حال خیانت به خودش است. و جالب اینجاست که بسیاری از افراد حتی نمیتوانند از موبایل خودشان استفاده کنند اما بقیه را مسخره میکنند که چرا اینقدر با موبایل کار میکنند و همه زندگیشان شده موبایل و... این افراد یادشان رفته که در زندگی مرتب باید چیزهای جدید یاد بگیرند و برای رسیدن به مهارتهای جدید باید زحمت کشید . نداشتن

برنامه ریزی ، تغییر نکردن ، مهارت جدید یاد نگرفتن ، در جمع های سالم شرکت نکردن و مطالعه نکردن همه ی اینها سبب تخریب و خیانت به خودتان است . آینده نگری تنها این نیست که خودمان را بیمه ی عمر کنیم یا برای خودمان پسنداز داشته باشیم برای روز مبادا که اینها هم جزو خیانت به خود به حساب می آید.یعنی برنامه ریزی برای آن روزی که قرار است این پول استفاده شود و حال بدی که رخ بدهد آن روز بکار بیاید. بعضی از اشخاص هستند که زندگی خیلی دگرگونی دارند و وقتی باریک میشویم در زندگی آنها به عنوان درمانگر می بینیم که آنها مسؤلیت هر چیزی و هر کسی را بر عهده میگیرند به غیر از زندگی خودشان. مانند زنی که  مسؤلیت فرزندانی را که خودش به دنیا آورده و شوهرش را به عهده میگیرد ولی مسؤلیت زندگی و اعمال خودش را به عهده نمی گیرد ، ناگهان روزی می فهمند که قلبشان درد میکند ویا دچار زخم معده شده اند یا دچار سرطان گردیده اند. چنانچه اگر یاد میگرفتند که همانگونه که به دیگران می رسیدند و مسؤلیت دیگران را نیز قبول میکردند  هیچگاه این اتفاق نمی افتاد . افرادی که مسؤلیت خودشان را به عهده نمی گیرند بسیاری از آنها حمایتگر حیوانات هستند . ! بسیاری از آنها همیشه در حال کمک کردن به ایتام و صحبت در مورد زندگی سالم و خیریه داشتن و از این قبیل هستند .  اما زمانی که به خودشان می رسد نمی دانند برای سلامتی روح و جسمشان چه کاری باید انجام دهند. مانند حق الناس کردن ، انضباط در مسائل شخصی خودشان ، مسواک زدن ، حمام رفتن ، آرایش و پیرایش کردن ، لباس زیبا پوشیدن ، خوش بو بودن ، خوش صحبت بودن ، کار جدیدی یاد گرفتن ، انجام ورزش برای سلامتی بدن ، غذای سالم جدیدی را امتحان کردن ، مسافرت هرچند کوتاه رفتن ، وقتی ما بلد نیستیم به تنهایی کاری برای خودمان انجام دهیم ، مانند بیرون رفتن ، تفریح کردن ، مطالعه کردن ، رستوران رفتن ، و .... حتماً نیاز به بودن کسی کنار خودمان داریم یعنی خیانت به خود.بدانید که هیچکس باعث بدبختی ما نیست فقط خودمان یک سری عادتهایی را انجام میدهیم و باعث درجا زدن خود می شویم ، اگر واقعا به فکر تغییر هستید با این مطالب همراه باشید.

راهکارهای رهایی از خیانت به خود 

راهکارهای رهایی از خیانت به خود دو دسته هستند ؛ یک دسته راهکارهای بیرونی است که بیرون از خودمان باید به دنبال آن باشیم. دسته ای که درونی است و باید درون خودمان آن را تمرین کنیم. یکی از راهکارهای بیرونی نگاه کردن به جسم خودمان است و توجه کنیم که به کدام قسمت از بدنمان بی توجه

بوده ایم و تلاش کنیم مشکل آن قسمت را بر طرف کنیم .نیازهای بیرونی در جسمتان را پیدا کنید. بعضی مواقع برای جسم خود کاری انجام دهید ، وقتی که شما کارهایی که تا بحال برای خودتان انجام نداده اید را انجام دهید متوجه می شوید که بعضی از نیازهای شما در حال رفع شدن است. ورزش کردن و ماساژ گرفتن مفید ترین روشها برای خارج کردن رادیکالهای آزاد سموم از بدن است و افرادی که اغلب به جسم و ذهنشان خیانت می کنند دارای رادیکالهای آزاد خیلی زیاد هستند ، پس ورزش بهترین راه حل است ، ماساژ دادن هم باعث خارج شدن سموم از بدن میشود. پوشیدن لباس خوب را حتی اگر تنها زندگی میکنید از یاد نبرید. 

نخستین کاری که می کنید این است که میز شامی برای خود آماده کنید و لباس تمیزی بپوشید و همینطور برای خود شمع روشن کنید. استفاده از دمنوشها  و قهوه و چایی به اندازه ، ولی بیشتر سعی کنید به طرف دمنوشها و میوه های خشکی که به شکل آجیل در بازار وجود دارد بروید . این میوه های خشک را میتوان حتی به صورت دمکرده استفاده کنید. کتاب خواندن یکی از راهکارهای خیلی موثر است ، برای رهایی از خیانت به خود به موسیقی اصیل گوش دهید ، به سفرهای چند ساعته یا چند روزه بروید. با گیاهان ارتباط برقرار کنید ، میتوانید از گیاهان آپارتمانی نگهداری کنید. از رایحه ی بوی عطر هایی که تا به حال استفاده نکرده اید استفادا کنید. شما ممکن است هر روز از عطرها استفاده کنید اما زمانی که کم از آن بزنید و به اصطلاح با آن دوش نگیرید ، هم مفرح است هم حالتان را به نوعی خوب می کند و هم واینکه تأثیرش بیشتر است . اولین راهکار درونی رهایی از خیانت به خود نزدیکی بیشتر و عبادت  با خداوند است ، به هر علتی گفتگوی خودتان را با خداوند قطع نکنید . بوجود آوردن فضای خلوت کردن  ، بجز اینکه با خدای خودتان خلوت میکنید و با او حرف میزنید ، با خودتان خلوت کنید و تفکر کنید ، مراقبه کردن را از یاد نبرید . باورهای اشتباه فرهنگی را رها کنید و سختگیری های اخلاقی را دور بریزید.

روانشناسی بیتوته

پیام

پیام شما

لطفا دیدگاه یا درخواست خود را از طریق فرم زیر ارسال نمایید: